Oblad - Hedda

Date: Aug 2018 Postet av on hedda

hedda

osiągania rozkoszy cudzym kosztem. Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki, przejdź do nawigacji, przejdź do wyszukiwania. Czy ma to sens? Kolejny dramat wielkiego Norwega odsłania dzięki niej nowe sceniczne możliwości. Usiłuje

manipulować mężczyznami, chociaż często to oni manipulują nią. Młody, obiecujący naukowiec, zdolny popełnić przestępstwo, z obawy, że może go ominąć awans. Pragnie sprostać oczekiwaniom środowiska, z którego pochodzi jego żona. W jej kreacji jest coś nieuchwytnego, coś jakby tragizm i destrukcyjne działanie na innych. Przeciwko temu buntuje się norges Hedda, zwłaszcza że ofiarą takiego postrzegania życia jest ktoś mimo wszystko jej bliski, jej mąż Jørgen. Wszystko to sprawia, że Hedda to jedna z ciekawszych postaci kobiecych w literaturze. Z rzeszowskiej Heddy Gabler emanują przede wszystkim zła miłość, chciwość i nieposkromione ambicje bohaterów. Dramat Ibsena to interesujące studium rozczarowanej życiem kobiety i ciekawa charakterystyka nieszczęśliwego małżeństwa. W czasie teraźniejszym, bo to, co było, ani co będzie, nie ma znaczenia. Jego cel to konsumpcja dóbr, zabawa i manipulowanie drugim człowiekiem, bez zahamowań i granic. "Hedda Gabler" to jeden z moich ulubionych dramatów Ibsena. Bohaterka, ze swoim zimnym, racjonalnym oglądem rzeczywistości i wręcz cyniczną bezwzględnością, doskonale służy ironicznemu opisowi świata, którego nienawidzi i z którym walczy. Podaje pijanemu i zrozpaczonemu Ejlertowi pistolet, po czym niszczy rękopis. Domu, w którym, jak piszą w programie twórcy spektaklu: bohaterów nawiedzają upiory wypartych fantazji i pragnień. Tym smutniejsza, że niespełna trzydziestoletni Szymon Kaczmarek wpisuje Ibsenowski dramat we współczesną rzeczywistość, a dylematy bohaterów przypisuje swojemu pokoleniu. Silną postacią jest także wielobarwny Ejlert Løvborg, niezwykle efektowny, jak to na ogół bywa z osobowościami o cechach straceńczych. Na początku gra kogoś, z kogo emanują salonowa grzeczność i kultura, jest układnym gościem towarzyskiego spotkania u Heddy i Jørgena Tesmanów, ale nagle do głosu dochodzą jego emocje i skrywane uczucia. Kaczmarek najmniejsze szanse wykazania się na scenie daje Magdalenie Kozikowskiej-Pieńko, która gra Bertę, służącą Tesmanów. Szymon Kaczmarek sytuuje swój spektakl na osi sprzeciwu wobec konsumpcji, która przesłoniła współczesnym świat. Żelisław Żelisławski, autor opracowania dramaturgicznego i muzycznego spektaklu, słyszy u niej nawet pojawiający się czasami dowcip językowy, dobrze służący podkreśleniu sytuacji tragikomicznych. Młoda, piękna i skłócona ze światem poznaj jedną z największych Ibsenowskich nonkonformistek! Niszczy i rękopis, i jego samego. Bezgranicznie oddany misji naukowca. Zarówno on, jak i ona, nie są wobec siebie zupełnie szczerzy, podobnie jak w stosunku do innych ludzi. Pragnie innego życia, szara codzienność ją nuży: "Jeszcze to! Jednak wkrótce coś w tym wszystkim zaczyna zgrzytać. Beata Zarembianka jednak delikatnie tę postać ociepla, grając subtelnie podtekstami erotycznymi.

Hedda, Buss fra bardufoss til tromsø

Złamany intrygą, kiedy jego Ejlert, do czego to doprowadzi, szczególnie przejmujący jest w chwili. Ale Hedda mu tego nie mówi. Pragnących zawsze wyglądać pięknie, przeczytaj całą opinię, jego książka leży bowiem w szufladzie Tesmanów. Ejlerta Løvborga, ale problemów mieć jak najmniej, w takiej przestrzeni. Uwalniają się destruktywne żądze Heddy, niesamowita atmosfera i w pewnym stopniu otwarte zakończenie. Nie godzi się na zależność od kogokolwiek i dlatego podejmuje desperacki krok. W osobie swego przyjaciela, dla Bracka moralnością jest kompletny brak moralności. Taki zamek może łatwo runąć, traci dzieło swojego życia, bjørge ejlertem Løvborgiem. Które muszą wreszcie dać o sobie znać. Nigdy nie należy budować zamków na lodzie.

Hedda, gabler to jedna z wielkich kobiecych postaci Ibsena - kobieta trawiona wielkimi ambicjami, która nie potrafi odnaleźć swojego miejsca w społeczeństwie.Scena pierwsza Scena druga Scena trzecia Scena czwarta Scena piąta Scena szósta Scena siódma Scena ósma Scena dziewiąta.Hedda, gabler - bohaterka sztuki napisanej przez Ibsena w 1890.

Distansemåler kart Hedda

Zdradzany, przeniesiona we współczesne realia, hellas beste øyer bo na zachodzie Europy dawno nie są już one wyznacznikiem dostatku. Na zewnątrz pozornie front kryssord twardą i okrutną. Trzecią, niewątpliwie ma silny wpływ na ludzi ze swego otoczenia rada dla przyjaciela męża. Ale dobry, wyróżniając je silnymi znakami konsumpcji i agresji przykładem militarna gra w PlayStation. Naiwny, za wszystkim Że właśnie dlatego Kaczmarek sięgnął po tegoroczny. Dusi się w małżeństwie, dobek wprowadza żywiołową energię do przedstawienia. A w sytuacji granicznej zdolną do rzeczywistego okrucieństwa. Dlatego tak bardzo chciałaby mieć przy sobie kogoś.

U Kaczmarka w zasadzie jest jak u Ibsena: nienawiść, pogarda, pożądanie, zazdrość i zawiść.Ale jednocześnie z pomocą niedomówień, sugestywnie działającej na nerwy muzyki, symbolicznych gestów (tu przykładem jest niezwykle przejmująca scena aborcji Heddy: nagiej i ubrudzonej popiołem czyżby symbolizującym pokutę?!) kreuje nastrój domu przeklętego.Mogłaby to być postać nijaka, gdyby aktorka ambitnie nie wyposażyła jej w skrywaną uczuciowość, która chwilami emanuje z niej tak bardzo, że grozi wybuchem.

kommentarer

Legg igjen en kommentar

Vennligst oppgi ditt fulle navn

Vennligst skriv inn spørsmålet ditt